Itálie patří k nejméně sekularizovaným zemím západního světa

06.03.2012, RadioVaticana.cz


Vyplývá to ze studie věnované hodnotovému systému dnešních Italů (Giancarlo Rovati ed., Uscire dalla crisi. I valori degli italiani alla prova, Vita e Pensiero 2011). 81% italské společnosti se prohlašuje za věřící, z toho 78% za katolíky. Za pravidelně praktikující se označilo 32% respondentů. Na druhou stranu z průzkumu vyplývá, že víra není vnímána jako útočiště před nejistotami, mnozí zdůrazňují vůli hledat svou vlastní cestu, řekl pro Vatikánský rozhlas ředitel katedry sociologie na milánské Katolické univerzitě, prof. Giancarlo Rovati, který je zároveň editorem zmíněného svazku:

„Pro dnešního Evropana je typické, že chce dojít ke svým závěrům a volbám sám, nejen na základě tradice. Spolu s tím vyvstává riziko náboženství vytvářeného podle vlastního obrazu, tedy subjektivizace, která si vybírá z náboženských tradic podle vlastního gusta a zachází s těmito fragmenty synkretickým způsobem,“

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

dodává milánský profesor sociologie.

Podle průzkumu na se na prvním místě nejsekularizovanějších zemí objevilo někdejší Východní Německo. Na opačné straně žebříčku, z celkem 48 zkoumaných zemí, je Malta. Itálie obsadila 39 příčku, v sousedství Spojených Států. Na druhou stranu průzkum ukazuje také celou řadu vnitřních rozporů a zmatků mezi těmi, kdo se za věřící označují: ne každý věří v osobního Boha, ne všichni věří v existenci pekla nebo ráje, leckdo věří v reinkarnaci apod. Podle profesora Rovatiho se zde projevuje nízká náboženská gramotnost.

„Projevuje se tu chabé vzdělání v tom, co patří ke katolickému krédu a nebo vědomá distance. V každém případě z pastoračního hlediska tyto závěry bezprostředně upozorňují na potřebu probudit výchovu k víře v křesťanském lidu. Papež na to nedávno poukázal, když mluvil o potřebě trvalé reevangelizace ze strany těch, kdo mají odpovědnost pastýřů. Tyto rozpory mohou tedy být pobídkou k větší křesťanské formaci věřících a zároveň také k jasné mluvě o tom, co skutečně patří ke křesťanské víře.“

Navzdory těmto trendům, společným celé západní civilizaci, má Itálie nicméně také vysoké procentu věřících vskutku praktikujících:

„Pravidelně praktikujících je 32%, což není jistě málo, vezmeme-li v potaz trendy posledních dvaceti let. Je to fakt, který zůstal nezměněný, a přispívá k tomu, že jsme se ocitli níže na indexu sekularizovaných ve srovnání s ostatními zeměmi. Ještě bych dodal, že mezi praktikujícími je 10-12% těch, kdo jsou intenzívně zapojeni do života Církve a tedy silně se s církví identifikují,“ říká prof. sociologie, prof. Giancarlo Rovati.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.